Home News Fixtures Coaching AWD Fees Contact Us



























spicytonight.com.au

2016 ANNUAL PRESENTATIONS


Thank you to everyone who came to the Presentation Night on Saturday 3rd December, especially those who helped with the barbecue and in the canteen – a job very well done and much appreciated by all, I’m sure.

Congratulations to the recipients of the various awards, both for the Bundaberg Closed and the Annual Awards. The Annual Award winners were:


Player of the Year:                               Hayden Green

Volunteer of the Year:                          Nev Newitt

Noel Wilson Fair Play Award:                 Pieter Poldervaart

Male Junior Representative:                   Hayden Green

Female Junior Representative:               Rebecca Green

AWD Representative:                           Nicholas Jefferson

Junior Rookie Representative:                Vinuka De Silva

Junior Encouragement Awards:               Braydon Chapman, Natasha Jefferson  

     (Sponsored by Bundaberg Broadcasters)

                                                 

2016 McDONALDS BUNDABERG

PRIMARY SCHOOLS TEAMS CHAMPIONSHIPS


MONDAY 5 DECEMBER

This annual end-of-year schools tournament was another very successful event with 56 teams from seven schools and almost 200 players cramming in 157 teams matches into about five hours of actual play. A HUGE THANK YOU to all the club volunteers who helped on the day, organising and umpiring matches, working in the canteen, etc, etc non-stop throughout the day – a huge effort on a hot day with so many players to deal with.


Congratulations to the winning teams, especially the Division One (overall) champions:

Div. 1 Yr 6 Boys Woongarra (Braydon Chapman, Ethan May, Bill Maule)

Div. 1 Yr 6 Girls St Patricks (Meg Freeman, Tayla Scott, Ashleigh Geyer)

Div. 1 Yr 4/5 Boys BCC (Matthew Udal, Azariah Dobesch, Kristian Apostol)

Div. 1 Yr 4/5 Girls BCC (Ruby Gardner, Lilly Puusaari)



CLUB FIXTURES - SPRING SEASON


Congratulations to the winning teams for the Spring Season.


Div. 1 Magpies (Dave Delpratt, Sam Freeman) def Jaypol (James Humphreys, Pieter Poldervaart) 3-2 in the final.


Div. 2 Slapdash (Geoff Dowling, Deleece McDonald, John Martens) won from Iduno (Michele Brockhurst, Anek Chantarat, George Haggar) – on points, first past the post


Div. 3 Lindt (Leslie Geyer, Nikki Udal, Tom McDonald) def Blondie (John Martens, Dillon Whalley / Kate Juillerat, John Jackson) 9-2 in the final.


TERM 4 JUNIORS

The final round of the Term 4 Round Robin Series decided the final placings on the players’ points table. Andrew Udal was the winner from Leah Scott who had been the leader from the opening round. Andrew won by one point, just as he and Leyton did when they played Leah and Kobe Pozzan that day, winning the third game tie-break 5/4 after trailling 2/4. Ari Tognolini, who played very consistently in the lower groups, came third.

UPCOMING DATES

Friday 6 January

First Social Session

for 2017

27 January

Junior Come & Try night

31 January

Start of Division 3

Pre-Winter Season

Competition

1 February

Start of Divisions 1 & 2

Pre-Winter Season

Competition

3 February

Junior Come & Try night

10 February

Start of Term 1

Junior season

Visit us on Facebook!

2016-17 Committee


POSITION            POST HOLDER

Patron                       Pauline Langford

President                    Phil Freeman

Vice President               Steve Ricketts

Secretary                    Rhonda Dawson

Treasurer                    Tom McDonald

Committee Members            Nikki Udal; Michele Brockhurst;

                             Deleece McDonald; Cathy Rivers

Grading Committee            Steve Ricketts; Dave Delpratt;

                             Neville Newitt; Nikki Udal

Development Officer /

Newsletter Editor            Dave Delpratt

Publicity / Records          Dave Delpratt


All members are welcome to attend and speak at our monthly Committee meetings.

Meetings are normally held on the 2nd Monday of the month, starting 7.30 p.m.

Check out

these great videos!

The Battle:

Ma Long vs Timo Boll!

By TTCElbeDresden

Xu Xin demonstrating brilliant footwork!

By Stiga Table Tennis

Timo Boll vs Dominique Plattner (Champions League 2014/2015)

By TableTennisDaily

BUNDABERG CLOSED CHAMPIONSHIPS 2016

Action Shots!